מוסיקה ישראלית – שנות ה60 הסוערות

לא פעם, אנחנו יכולים לשמוע ולקרוא בתקשורת על שנות השישים הסוערות, השנים בהן הופיעו על בימת ההיסטוריה המוזיקלית, אלביס, ביטלס, רולינג סטונס, בוב דילן, ועוד שורה ארוכה של אמנים אשר זעזעו את העולם במובן חיובי ושינו אותו לנצח.

מוסיקה ישראלית – שנות ה60 הסוערות

אך גם בישראל הקטנה של אותן שנים, היתה מהפכה לא קטנה במוזיקה. מהפכה אשר עד היום אנחנו יכולים לראות את השפעותיה, וכמו תמיד במוזיקה, אנחנו יכולים ליהנות ממנה בלי קשר לכך שחלפו כבר למעלה מחמישים שנה.

על פניו אנחנו יכולים לחשוב שהדי המהפכה ההיא כבר נעלמו, אנחנו גם יכולים לחשוב שכל מה שהיה אז, היו להקות צבאיות. אך זה ממש לא מדויק. בשנות השישים בישראל, הופיעו לראשונה אמנים כמו אריק איינשטין, שלום חנוך, שמוליק קראוס, החלונות הגבוהים, השלושרים ועוד שורה של אמנים שהיוו את הבסיס לרוק הישראלי וסללו את הדרך לכל האמנים שאנחנו שומעים ומאזינים להם היום.

ביחד איתם הופיעו על הבמה גם להקות קצב שניגנו במועדונים שונים וכן אמנים שהביאו אלמנטים ים תיכוניים, בין אם זה אריס סאן ובין אם זו אהובה עוזרי ואחרים. גם להם היתה כמובן השפעה גדולה על המוזיקה הישראלית לימים ובפרט כפי שאנחנו מכירים אותה היום. למעשה, אי אפשר לדמיין את המוזיקה הישראלית, בין אם זה רוק, פופ, או כל סגנון אחר, מבלי ההשפעות של המוסיקה הישראלית משנות השישים.

צריך לומר, מרבית האמנים מאותה תקופה, אינם עברו מעולם במוסדות ללימודי מוסיקה, הם מעולם לא למדו באופן מסודר, בין היתר כי לא היה היכן לעשות את זה, מעטים מהם למדו לאחר מכן, בין אם בישראל ובין אם בחו"ל, אך באותה תקופה הכל היה ניסיוני וראשוני.

בשביל להבין את ההשפעה של אותה תקופה עלינו, עד היום, מספיק אם אנחנו נבחן מה מציעים לנו תקליטנים ומוסיקה לאירועים. אין אירוע, בין אם הוא פרטי ובין אם הוא עסקי או ציבורי, שאין בו הקשר כזה או אחר, למוזיקה מאותה תקופה, וזה רק מבליט את החשיבות שלה ושל המוזיקאים מאותה תקופה.

השארת תגובה