לימודי מוסיקה – איפה וכיצד עושים את זה?

אחד הדיונים המרתקים ביותר בעולם המוסיקה, הן הפופולארית והן הקלאסית הוא, האם יש צורך בלימודי מוסיקה, האם אמנים צריכים לפנות אל מסלול שכזה בשביל להיות מוזיקאים טובים?

לימודי מוסיקה – איפה וכיצד עושים את זה?

התשובה לכך היא לא חד משמעית והיא תלויה כמובן בסגנון של המוזיקאי ובאיכות אליה הוא שואף להגיע. סביר להניח שאמן שיש לו קול יפה ואין לו מטרה לנגן באופן מקצועי או להלחין, ייתכן ולא ימהר להירשם לתחום של לימודי מוסיקה. מצד שני, אמן שרוצה לנגן, להלחין, לעבד וכן הלאה, סביר להניח שהוא כן יפנה למסלול של לימודי מוסיקה, מאחר וגם היום, בימים בהם אנחנו יכולים להיעזר במדריכים וסרטונים ביוטיוב, עדיין הדרך הטובה ביותר ללמוד כיצד לעשות מוזיקה, היא בבתי ספר שמתמחים בתחום.

מה זאת אומרת לימודי מוזיקה?

צריך לומר, שהתחום של לימודי מוזיקה מתחלקים לכמה רבדים. יש לימודים שמתייחסים אך ורק לנושא של נגינה על כלים שונים. במקרה הזה, יש לא מעט אנשים שלמדו לנגן בעצמם מבלי להיעזר במורים פרטיים או בבתי ספר למוזיקה. באמצעות צפייה ותרגול. צריך לומר שלא מעט מוזיקאים מקצועיים למדו לנגן כך, ולא מעטים מהם, לא יודעים לקרוא תווים ועדיין יוצרים דברים מדהימים.

סוג אחר של לימודי מוזיקה מתייחס לכל התחום של עבודה מאחורי הקלעים, עיבוד, הפקה, הלחנה וכדומה. מרבית האנשים שמתעסקים בתחום למדו אותו קודם לכן, למרות שצריך לומר, חלק משמעותי מהלימוד מגיע מניסיון ומצפייה בגורמים אחרים. לא מעט אנשים שמתעסקים בעיבוד וכדומה, למדו את הנושא תוך עבודה עם גורמים מקצועיים ומנוסים. ובכל זאת, הדרך הטובה ביותר להכיר את התחום היא דרך בתי ספר למוזיקה שמתמחים בכך.

סוג נוסף של לימודי מוזיקה, מתייחס כבר לעבודה של תקליטנים, שלומדים כיצד לעבוד עם הכלים השונים שעומדים לרשותם, ולא דווקא על יצירת מוזיקה באופן עצמאי, למרות שזה בהחלט יכול להיות חלק מהעבודה של תקליטן היום.

לסיכום, ההמלצה היא ללמוד מוזיקה באופן מסודר בבתי ספר שמתמחים בכך, גם אם נדמה שתוך ניסיון בשטח אפשר לרכוש את הידע הנדרש, מוטב להגיע עם רמת הבנה בסיסית אותה אפשר לקבל רק במסגרת לימודית.

השארת תגובה